anamursanayisitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

Sponsor Alanı


Saat

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı


Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 10  
»Bugün 162  
»Toplam 1138169  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 100.26.179.41
» Bu sitemizi ziyaretiniz
62 Yıllık Tarihi Traktör Gün Yüzüne Çıkarılıyor

62 Yıllık Tarihi Traktör Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Tarih 06 Aral?k 2014, 18:21 Editör

1952 model bir traktörün çalıştırılıp kullanılabilir bir hale getirilmesi için yılların deneyimli ustaları büyük bir emek vererek canla başla çalışıyorlar.

62 Yıllık Tarihi Traktör Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Cumhuriyet döneminde üretilen traktörlerin bir üst modellerinden olan 1952 model bir traktörün çalıştırılıp kullanılabilir bir hale getirilmesi için yılların deneyimli ustaları büyük bir emek vererek canla başla çalışıyorlar.

 

62 yaşındaki traktör için Koçdağ Motorlu Araçlar, Bakım, Servis, Ticaret Ltd. Şti.’nin deneyimli ustalarının büyük bir titizlikle üzerinde çalıştıkları traktörün hikâyesi de bir hayli ilginç. Koleksiyonculuğu seven ve koleksiyonculuğa büyük bir ilgi duyan Eczacı Selahattin Öztürk, koleksiyonuna bir yenisini daha eklemek için tarihi bir traktörü Tekirdağ’da bulup satın almış.

“İLK TRAKTÖRLERE GÖRE BİRAZ ESTETİKLEŞTİRİLMİŞ”

Eczacı Selahattin Öztürk, tarihi traktörü nasıl bulduğunun hikâyesini şöyle anlatıyor: “Bir gün internette araştırma yapıyordum. Koleksiyonculuğu seven de birisiyim. İnternette araştırma yaparken bu tarihi traktörü tesadüfen gördüm. Orada traktörü görünce bunu kimseye kaptırmamak için Mehmet Koçdağ Bey’i aradım.

 

Dedim ki, “Mehmet Bey, hemen Edirne’ye doğru yola çıkıyorsun. Tekirdağ’ın Saray İlçesi’ne gidiyorsun. Saray’ın falanca köyü var. Bu tarihi traktörü oradan satın alıp geliyorsun”, dedim. Mehmet Bey de “Tamam”, dedi ve oraya gitti. Traktörü oradan satın alıp getirdi. Sağ olsun, Mehmet Bey de ustalarıyla bu işi başarıyla yapacağını ve traktörü çalıştırıp kullanılır bir hale getirebileceği söyledi” dedi.

İlk üretilen traktörlere göre işlevsel olarak pek değişen bir yanının olmadığını vurgulayan Öztürk, “İlk üretilen traktörlere göre bu modelde işlev olarak, şekil olarak o zaman pek fazla bir şey geliştirilememiş. İlk yapılanlara göre bu model biraz estetikleştirilmiş halidir. Bu traktörün toplanmasında Edip Gülser ustanın büyük emeği vardır. Edip usta bu işin mimarlarındandır. Çok emek veriyor” diyerek traktörün kullanılabilir bir hale getirilmesi için özverili bir çalışma sergileyen Mehmet Koçdağ ve ustalarına teşekkür etti.

“62 YILLIK BİR TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK”

Traktörün yapılışının kendisinin çok dikkatini çektiğini belirten Koçdağ Motorlu Araçlar, Bakım, Servis, Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçdağ ise, “Ben öncelikle Selahattin Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bu iş Selahattin Bey’in fikri idi. Selahattin Bey, “Ben bir traktör buldum. Bunu toplayalım”, dedi.  Selahattin Bey’in daha başka koleksiyonları da var. Nerede ne bulursa alır, biriktirir. Bir müze kuracak kadar koleksiyonu var. Böyle bir birikim var. Bu traktörü onarırken düşünüyoruz. Hangi tezgâhta başlayıp bunu işlediler böyle? Örneğin traktörün mazot deposu bile bir hayli enteresan.

 

Edip usta, bu işin dehasıdır. Sanatı ve makineyi çok iyi bilen birisidir. Onunla birlikte bu tarihi traktörü yeniden imal ettik. Şu an geçici şekilde çalıştırdık. Tam hazır hale daha henüz getiremedik. Tam hazır hale getirebilmek için uğraşıyoruz. Çalışır hale getirince biz bunu komple boyayacağız. Yeniden imal etmiş gibi olacak. Bittiğinde çok güzel olacak. Böylece bir tarih gün yüzüne çıkacak ve bizde tarihimize kültürel anlamda böylece bir katkı sunmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

“ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE TAMİR EDECEĞİZ”

Traktörü yeniden çalışır hale getirebilmek için büyük bir özveriyle çalışan Koçdağ Motorlu Araçlar, Bakım, Servis, Ticaret Ltd. Şti. Baş Ustalarından Edip Gülser de ilk çıkan traktörlere göre bu modelin biraz daha pratik şekilde yapılmış olduğunu söyledi.

 

Traktörü toplarken hayretler içersinde kaldıklarını ifade eden Edip Usta, “İlk yapılan traktörlere göre bu bizim tamir ettiğimiz traktör daha pratiktir. O zamanın makinelerinde işlenmiş, o zamanının şartlarıyla ortaya çıkarılmış bir eserdir bu traktör. O zaman bunu nasıl yapmışlar, nasıl ortaya çıkarmışlar, hangi makinelerde işlemişler, anlamakta güçlük çekiyorum. O günkü yoklukta bunu nasıl yapmışlar? Hala düşünüyorum. Bir an önce bitirebilmek için büyük çaba harcıyoruz. Aslına uygun bir şekilde tamir edebilmek için çok titiz çalışıyoruz” dedi.

62 yıllık traktörün gün yüzüne çıkarılması için uzun zamandır çalışmalar sürerken tamirin ne zaman biteceği ise henüz belli değil. Tamiri bittikten sonra 62 yıllık traktör bir hayli ilgi göreceğe benziyor.

Haber: Mehmet ŞASHİNCİLEROGLU-İstanbul

DÜNYA HABER AJANSI (DHA)

E-mail: unyahaberajansi06@gmail.com

                     dunyahaberajansi@hotmail.com

                    GSM:0 (532) 778 97 44

Bu haber 2824 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tanıtım

ANAMUR'DA YENİ BİR BİTKİ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ

ANAMUR'DA YENİ BİR BİTKİ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ Anamur Lalesi,” FritillariaNevzatcaglari”, endemik bitki Mersin’in Anamur İlçesinde t...

Başkan Türe'den Almanya'ya PKK Tepkisi

Başkan Türe'den Almanya'ya PKK Tepkisi Mersin'in Anamur Belediye Meclisi, Almanya'nın Bingen Kenti ile 2011 yılında gerçekleştirdiği Kardeş Kent a...

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı


Mayıs - 2014 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi