anamursanayisitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

Sponsor Alanı


Saat

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı


Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 3  
»Bugün 180  
»Toplam 1018963  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.207.106.142
» Bu sitemizi ziyaretiniz
İhtiyari Arabuluculuk ZORUNLU Oluyor

İhtiyari Arabuluculuk ZORUNLU Oluyor

Tarih 08 Ocak 2016, 23:59 Editör

KazaMağdurDer Genel Başkanı Ali Körükçü konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

İhtiyari Arabuluculuk ZORUNLU Oluyor

 

KazaMağdurDer Genel Başkanı Ali Körükçü konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

 

Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Arabuluculuk Daire Başkanlığı arabuluculuk sisteminin 14 Kasım 2015’den itibaren resmen yürürlüğe girdiğini belirtti.

 

  

 

“İhtiyari arabuluculuk sisteminin 2012 yılından bu yana uygulandığı ülkemizde, uyuşmazlıkların çözümünde etkin faydasının görüldüğü ve tüm dünyada yaygın olduğu konusunu değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Kaza Mağdurları, Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği (KazaMağdurDer) Genel Başkanı Hukukçu/Ekonomist Ali Körükçü;“ilk olarak Ali Körükçü iş davalarında arabuluculuğun zorunlu hale getirileceğini, tarafların önce arabulucuya gideceklerini şayet oradan sonuç alınamaz ise mahkemeye gitmek zorunda kalacaklarını ve böylece sistemin mahkemelerin iş yükünü oldukça azaltacağını, 3-5 yıl gibi süren davaların çok kısa sürede çözüme kavuşturulacağını’’ söyledi.

 

Adalet Bakanlığı, taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözmek için 22 Haziran 2012’de 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) ile arabuluculuk sistemi kurdu. Daha sonra da Arabuluculuk Yönetmeliği 26 Ocak 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak 22 Haziran 2013’de yürürlüğe girdi.

 

Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Arabuluculuk Daire Başkanlığı arabuluculuk sisteminin 14 Kasım 2015’den itibaren resmen yürürlüğe girdiğini belirtti.

 

Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlarda, hukuk fakültesi bulunan üniversitelerin hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisine Arabuluculuk eğitimi verilmektedir. Bu kapsamda arabulucular ikna yöntemleri, müzakere yöntemleri gibi psikolojik eğitimleri alarak sınav ve mülakat sonunda başarı göstermeleri halinde sertifika alabilmekte ve sicile kayıt olmaya hak kazanmaktadırlar. Arabulucu olmak isteyen hukukçularda ise 5 yıllık kıdem şartı aranıyor.

 

Daire Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde arabuluculuk sicili bulunmaktadır. Taraflar yayınlanan bu sicile bakmak suretiyle sicile kayıtlı herhangi bir arabulucu seçip, taraflar çözümü kendileri üretecekler ve kararları kendileri vereceklerdir. Arabulucular (ombudsman) teknik sistematik uygulamalar yapmak suretiyle onlara yardımcı olacaklardır.

 

Arabuluculuk sistemi hukuk uyuşmazlıklarıyla ilgili uygulanacaktır. Hukuk uyuşmazlıklarında da kamu düzenine ilişkin olmayan uyuşmazlıklara bakılacaktır. Velayet ve boşanma davaları arabulucuların işi değildir.

 

Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacakları ile işe iade talepleri zorunlu arabuluculuk kapsamında olacak ve bu talepler için doğrudan dava açılamayacaktır. Arabulucuya başvurmadan açılan davalar incelenmeden reddedilecek, taraflar arabuluculuk yoluna başvurdukları halde anlaşamazlarsa dava açabileceklerdir.

Zorunlu arabuluculuk; adliyelerde kurulacak arabuluculuk merkezleri tarafından yönetilecek olup sürecin en çok iki hafta içinde sonuçlandırılması öngörülüyor.

 

Arabuluculuğa başvuranların genellikle ilk bir-iki saatte anlaştıkları görülmektedir. Sürecin uzaması halinde ise arabulucunun süreyi bir kez uzatma yetkisi olacak ve arabuluculuk boyunca dava açma süreleri işlemeyecektir.

 

Arabuluculuk ücretinin ilk (2 saati) devlet tarafından karşılanacaktır. Ticari anlaşmazlıklarda arabuluculuk ücreti seans saat başı 120 TL olarak belirlenmiştir. Anlaşma gerçekleşmez ise bu ücret yargılama giderinden sayılacak ve ilk (2 saatte) anlaşma sağlanamazsa arabulucu taraflardan ücret isteyebilecektir. Uygulamada taraflardan birisinin geçerli bir mazeret göstermeksizin arabuluculuk görüşmelerine katılmaması halinde, haklı çıksa dahi yargılama giderlerine mahkûm edilmesi gündemdedir.

 

Sistemde gizlilik ilkesinin uygulanacağı ve şirketlerin ticari sırlarının da gizli kalacağı yetkililerin vurguladıkları ilkeler arasında bulunmaktadır.

 

Bakanlık; borç, alacak, ticari, icra, nafaka gibi davaların arabuluculuk kapsamına öncelikle alınacağını belirtilmekte olup halen Birleşmiş Milletler (BM) kayıtlarında 160 ülkede arabuluculuk sistemi mevcuttur.”

Bu haber 1202 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ PAZARI FAALİYETE GEÇTİ

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ PAZARI FAALİYETE GEÇTİ Şehit Şükrü Ünlü Pazar Yerinde halka açılan, vatandaşların özellikle öğle saatlerinde rağbet gösterdiği El Emeği Ür...

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; sektörel güven endeksleri, mayıs ayı oranları değerlendir...

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı


Mayıs - 2014 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi