anamursanayisitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ana Menü

Sponsor Alanı


Saat

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı


Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 9  
»Bugün 154  
»Toplam 1138161  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 100.26.179.41
» Bu sitemizi ziyaretiniz
MERSİN'E ÖZEL STATÜ ÖNERGESİ MECLİSTE RET EDİLDİ

MERSİN'E ÖZEL STATÜ ÖNERGESİ MECLİSTE RET EDİLDİ

Tarih 10 Mart 2023, 14:42 Editör

İYİ PARTİ TBMM Grubu tarafından Mersin’in özel Statüye alınması için verilen önerge AKP+MHP oyları ile ret edildi.

MERSİN’İN ÖZEL STATÜYE ALINMASI ÖNERGESİ

TBMM ‘DE RET EDİLDİ

 

İYİ PARTİ TBMM Grubu tarafından Mersin’in özel Statüye alınması için verilen önerge AKP+MHP oyları ile ret edildi.

İYİ PARTİ tarafından verilen Önergenin TBMM Genel kurulundaki görüşmeleri yapıldı.

 Önerge üzerine söz alan Mersin İYİ Parti Mersin  Milletvekili Behiç ÇELİK genel kurula hitaben bir konuşma yaparak önergeyi ve önergenin gerekçelerini anlattı.

 

 

İYİ PARTİ GRUBU ADINA BEHİÇ ÇELİK’İN KONUŞMASI

 

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yaşadığımız deprem felaketi sonrasında Mersin'e yönelik oluşan göç hareketliliği ve bunun oluşturacağı olası sorunlara ilişkin İYİ Parti grup önerimiz üzerine söz aldım. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi ülkemizi ve milletimizi derinden yaralamış, acı kayıplarımız yüreklerimizi dağlamıştır. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza bir kez daha yüce Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu arada, dün idrak ettiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutluyorum. Genel başkanı kadın olan İYİ Partimizin Sayın Akşener liderliğinde ülkemizin dertlerine derman olacak olması heyecan vericidir değerli arkadaşlarım.

 

 

DEPREM ON İLİ VURDU, O DEPREMDEN EN ÇOK MERSİN ETKİLENDİ

 

Değerli arkadaşlar, 10 ili vuran bu büyük felaketin teknik ve sosyal etkileri yurdun dört bir yanında hissedilmeye devam etmektedir. İktidarın ihmalkâr, sorumsuz ve iş bilmez icraatları nedeniyle bölgede ikamet eden milyonlarca vatandaşımız başka illere göç etmek zorunda kalmıştır. Bu bağlamda, Mersin, taşıyabileceğinden çok daha ağır bir yüke maruz bırakılmıştır. 2022 yılı itibarıyla 1 milyon 916 bin nüfusa sahip olan, kayıt dışlarla birlikte yaklaşık 400 bin Suriyelinin yaşadığı Mersin'e deprem sonrası 400 bin depremzede vatandaşımızın yerleştiği bilinmektedir. Yaklaşık yüzde 40'lık bir orana tekabül eden bu nüfus artışı kamu ve belediye hizmetlerinde aksamalara ve altyapı sorunlarına neden olmaktadır; ekonomik, toplumsal, sosyolojik, demografik açılardan ciddi zorluklar da baş göstermektedir. Kadirşinas, hoşgörülü, yürekli Mersin halkı, her zaman olduğu gibi, kendi yurttaşlarını en iyi şekilde ağırlamayı bilir, oturup yaralarını sarmayı bilir; bizim bundan asla şüphemiz olamaz. Ancak, arkadaşlar, bir ilin üzerine bu denli büyük bir yük yüklenmesi afeti felakete dönüştüren iktidarın yeni bir sorumsuzluk örneğini teşkil etmektedir.

 

 

MERSİN İSTİHAP HADDİNİ DOLDURMUŞTUR

 

Değerli arkadaşlarım, Mersin insanı, istiap haddinin doldurulduğuna yönelik tüm çağrılara rağmen iktidarın ilgisizliğinden şikâyetçidir. Mersin'de bulunan sağlık kuruluşlarında 23 bin hasta tedavi edilmişken; evler, yazlıklar, boş daireler tamamıyla dolup taşmışken; başta su temini olmak üzere temel ihtiyaçlarda aksama riskleri oluşmuşken AKP iktidarı soruna seyirci kalmaya, Mersin'i kendi kaderine terk etmeye devam etmektedir; biz buna asla izin vermeyeceğiz. Mersin'in sorunlarını her yerde duyuracak, güzel şehrimize ilelebet sahip çıkacağız.

Değerli milletvekilleri, bahsetmiş olduğum gelişmeler üzerine 22 Şubat 2023 tarihinde Mersin'de faaliyet gösteren 47 sivil toplum kuruluşu bir bildiri yayınlayarak iktidara çağrıda bulunmuştur. Konunun vahametine dikkat çekmek ve yetkililerin harekete geçmesi için bu bildiride geçen talepleri sizlerle paylaşmak isterim:

1)Mersin'in özel bir statüye, desteğe alınması.

2)Merkezî bütçeden ayrılan kaynakların artırılması.

3)İŞKUR tarafından sadece depremzedelere yönelik istihdam teşvik programlarının başlatılması.

4)Deprem yardımlarının dağıtımında Mersin'e hassasiyet gösterilmesi.

5)Yatırım teşvik sisteminde üçüncü bölgede olan Mersin'in beşinci bölgeye alınması.

6)İlan edilmiş turizm bölgelerinin derhâl yatırıma dönüştürülmesi.

7)Henüz tamamlanmamış baraj, havaalanı, organize sanayi bölgesi, otoyol, liman, toplu taşıma ve toplu konut projelerinin tamamlanması.

  

MERSİN’İN YÜKÜNÜ HAFİFLETİN

 

Değerli arkadaşlarım, buradan Mersin'in bir evladı ve Mersin'in bir milletvekili olarak diyorum ki: Mersin'i sahipsiz zannetmeyin, siyasi ikbal kaygılarınızla Mersin'i cezalandırmaya kalkmayın, Mersin'in taşıdığı sorumluluğun farkına varın ve bir an evvel halkımızın yükünü hafifletin.

Bu duygu ve düşüncelerle grup önerimizin kabulünü diliyor, hepinize tekrar saygılar sunuyorum.

Teşekkür ederim.”

 

İYİ PARTİ TBMM Grubu tarafından Mersin’in özel statüye alınması için verilen önerge;  iyi niyetle  Mersin’in son dönemde yaşamış olduğu problemler dile getirlmiş olmasına rağmen AKP+MHP oyları ile ret edildi.

Önergenin ret edilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Bu haber 273 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

AHMET ARICAN İYİ PARTİ'NİN MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

AHMET ARICAN İYİ PARTİ'NİN MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU Geçtiğimiz günlerde CHP’den istifa ederek İYİ partiye geçen Ahmet ARICAN, İYİ Partiden Yenişehir ilçesi b...

BÖLGE TARIMINI TEHTİD EDENLERİN KARŞISINDAYIZ

BÖLGE TARIMINI TEHTİD EDENLERİN KARŞISINDAYIZ Anamur Ziraat Odası Başkanlığı muhtarlar ve halkla bir araya gelerek kamuoyunu bir bildiri yayınlayarak aydınlattı....

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı


Mayıs - 2014 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi